Přitažlivá a čistá vůně s výjimečnou intenzitou
Pižmo, mošus, moschus anebo musc – všechny tyto názvy označují jednu z nejstarších a také nejoblíbenějších vonných látek. Do našich končin ji údajně přinesl Marco Polo, který se s ní setkal na cestách po Kašmíru. V parfémech má pižmo 2 funkce:
- doplňuje a vyzdvihuje tóny ostatních ingrediencí – i proto při popisech jednotlivých vůní často píšeme, že vůně se stabilizuje v pižmovém základu,
- parfému dodává jedinečně smyslnou a přitažlivou vůni.
Jak voní pižmo?
Mnozí si vůni pižma představují jako těžké živočišné aroma, ale jeho vůně je spíše čistá a smyslná – tedy úplně jiná, než jste si možná dosud mysleli. Je pudrová až krémová, jemně sladká a přitažlivá. Charakterizuje ji:
Smyslnost
Parfému dodává jedinečné přitažlivé aroma, které nedokáže vytvořit žádná jiná ingredience.
Čistota
I když jde původně o živočišnou ingredienci, neucítíte v ní nic „špinavého“. Pižmová vůně je příjemně čistá.
Intenzita
pižmo dodává parfému vynikající intenzitu. Dokáže vyzvednout pravou vůni všech ostatních ingrediencí a podpořit trvanlivost vůně na pokožce.
Pižmová esence se kromě parfumerského umění kdysi používala také v přírodní medicíně i aromaterapii. Má skvělé účinky na psychiku, jelikož dokáže uvolnit mysl, povzbudit tělo a přinést dobrou náladu. Je považována za silné afrodiziakum.
Odkud pochází pižmo?
Jelikož je pižmo jako ingredience velmi známé, možná jste už někde zachytili i to, odkud pochází: Produkuje ho zvířátko zvané kabar pižmový (moschus moschiferus). Samci tohoto horského druhu ho spolu s feromony vylučují v období vábení, aby přilákali samičky.
Toto pravé kabarové pižmo je považováno za jednu z nejdražších přírodních surovin v parfumerii. Kdysi bylo velmi drahé, dokonce cennější než zlato. Bylo to způsobeno tím, že se získávalo opravdu těžko. Kabar se totiž přirozeně vyskytuje jen v horských oblastech Tibetu, Pákistánu, Indie, Sibiři a Mongolska.
Proč mluvíme v minulém čase? Protože dnes je již používání a získávání pravého pižma zakázáno. Jelikož bylo opravdu drahou ingrediencí, kabar se stal terčem pytláků a jeho populace rychle klesala. Ochranáři ho proto prohlásili za chráněného živočicha. Dnes se pižmo vyrábí buď synteticky, nebo z rostlin jako je andělika lékařská a ibiškovec pižmový. Rostlinné i syntetické pižmo mají vůni nerozeznatelnou od toho živočišného.
Parfémy s pižmem
Pižmo se používá v dámských, pánských i unisex pafémech. Vonným kompozicím dodává jemnost, smyslnost a dokáže je tzv. stabilizovat. Má totiž skvělé fixační vlastnosti, které prodlužují výdrž vůně na pokožce.