O parfémech, Tip na dárek

Květy v parfémech: 5 nejoblíbenějších květinových aromat, které v parfémech ucítíte nejčastěji

Dovedete si představit, jak by vypadal svět parfémů bez květinových aromat? Pravděpodobně to ani není možné. Květiny jsou totiž jedny z nejoblíbenějších parfumérských ingrediencí. Spojují se především s dámskými vůněmi, ale široké zastoupení mají i v pánských parfémech.

Květinová aromata jsou velmi komplexní a rozmanité. Můžou působit něžně, elegantně ale i přitažlivě. Jejich společným znakem je jen fakt, že se nosí velmi lehce a ulahodíte jimi téměř každému. Pokud bychom je chtěli detailněji kategorizovat, můžeme si je podle aromat rozdělit do více skupin. Které jsou ty vůbec nejpoužívanější skupiny květin?

bile kvetiny

Bílé květiny

Tyto přirozeně čistá a jemná aromata mohou podle intenzity vonět buď něžně nebo přitažlivě. Patří sem například jasmín, neroli, konvalinka, zimolez a další bílé něžné kytky.

ruzove kvetiny

Růžové květiny

Do této skupiny zařazujeme typicky květinová aromata s výraznou, pronikavou vůní. Patří sem samozřejmě růže, ale také pivoňka, lilie, pelargonie, gerbera a jiné podobné květiny.

pudrove kvetiny

Pudrové květiny

Některé květiny mají jakoby pudrové podtóny. Vůni dodávají až neobvyklou měkkost, krémovost a elegantnost. Mezi takové květiny patří fialka, heliotrop, mimóza i kosatec.

Které jsou ty nejoblíbenější květinová aromata používané v parfémech?

Květinová rodina vůní je tak široká, že si v ní každý najde své oblíbené aroma. My jsme si stanovili úkol najít 5 nejoblíbenějších květinových aromat používaných v parfémech. Jelikož nikde nejsou o tomto tématu vedeny statistiky, vycházeli jsme z našich parfémů a také z hodnocení zákazníků. Toto je náš žebříček 5 nejlepších květinových aromat:

1. Růže

Jako první jednoznačně musíme zmínit královnu květin – růži. Tento tradiční symbol lásky a romantiky se v parfumérství a kosmetice používá již po staletí. Má typicky květinovou, a pro nás velmi rozpoznatelnou vůni, jelikož i v našich končinách patří mezi jedny z nejoblíbenějších květin.

Vůně růže je tajemná, romantická a typicky květinově sladká. V parfémech většinou působí jako osvěžující a relaxační aroma, které okouzlí lidské smysly. Esenciální výtažek z růže je ale velmi drahý. Na výrobu 1 kg čistého růžového oleje jsou zapotřebí cca 4 tuny okvětních lístků. Když si navíc představíte, jak jsou okvětní lístky lehounké, 4 tuny jsou opravdu dost. Růži tedy jednoznačně nenajdete v levných a nekvalitních vůních.

Parfémy s vůní růže z naší nabídky

2. Jasmín

Pokud je růže královna květin, tak jasmín je jednoznačně král. V mnoha zemích jeho něžné kvítky symbolizují lásku a běžně se používají jako ozdoba svatebních obřadů. Za jeho vzhledem ale nezaostává ani jeho vůně. Je silná, pronikavá a podle mnohých i jedna z nejpříjemnějších na světě. Tento názor se pravděpodobně traduje už od dávných časů, protože slovíčko yasmine v překladu z perštiny znamená vůně.

Existují desítky druhů jasmínu, v parfumerii se však využívají jen 2 typy – Jasmín Sambac a Jasmín Grandiflorum. Vůně obou druhů je opojná, kořeněná, jemně sladká a ovocná. Má v sobě zvláštní, příjemně živočišný podtón. Díky němu se pro mnohé lidi stává návykovou, pro jiné nesnesitelnou.

Zajímavostí je, že květ jasmínu svoji vůni přirozeně uvolňuje jen v noci po západu slunce. Získávání jeho aromat je proto náročné fyzicky i finančně. K použití v parfémech se jasmínové aroma často vyrábí synteticky, ale přesto neztrácí svou výjimečnou povahu.

Parfémy s výraznou vůní jasmínu z naší nabídky

3. Tuberóza

Myslíte si, že jsme s královskými označeními už skončili? Omyl. Tuberóza je označována jako královna noci. Její vůně je totiž nejintenzivnější právě v noci. Ve viktoriánské Anglii měly dívky dokonce zakázané večer navštěvovat zahrady s tuberózou, protože se věřilo, že by je tato vůně dokázala zlákat nebo začarovat.

I když je to samozřejmě pověra, tuberóza vás určitým způsobem dokáže omámit. Má jednu z nejvýrazněji vonících květinových aromat. Je opojná, kořeněná, zemitá a exotická. Citlivým nosům v její vůni dokonce zavoní i kovové a krémové tóny.

V přírodní formě je tuberóza jednou z nejdražších ingrediencí, jakou dnes v parfumérství používáme. K extrakci esence je totiž zapotřebí velmi velké množství čerstvých květin. Podobně jako jasmín, i aroma tuberózy se proto do většiny parfémů vyrábí synteticky.

Oblíbené parfémy s tuberózou

4. Ylang-ylang

Ylang-ylang je pro nás skutečnou exotikou. V Evropě přirozeně neroste, najít byste jej mohli v Asii, Africe nebo Karibiku. Má velmi jemnou a sladkou vůni s nádechem exotického ovoce. Když k ní přičichnete, okouzlí vás její ženský a romantický charakter.

Ylang-ylang se používá také v aromaterapii, i když u nás velmi zřídka. Má uvolňující a uklidňující účinky. V parfumérství se většinou přidává do veselých ovocných vůní, které vás přenesou do tropických zemí.

Parfémy s exotickým ylang-ylang

5. Levandule

Nad poslední příčkou jsme přemýšleli dlouho. Do užšího výběru se dostala například lilie, fialka, pivoňka, neroli i gardénie. Výhru jsme však nakonec přenechali levanduli. Je to jedna z nejuniverzálnějších květin, jaké známe. Používá se nejen v parfumerii, ale také v aromaterapii, kulinářství nebo přírodní medicíně. Jeho výrazná vůně je známá uklidňujícími a uvolňujícími vlastnostmi, díky čemuž se například doporučuje přičichnout si k ní před spaním.

Samotnou vůni levandule zřejmě nemusíme příliš opisovat. Vyvolává pocity čistoty, přírody a relaxu. Je poměrně aromatická a pokud se na její vůni budete skutečně soustředit, ucítíte v ní jiskřičky připomínající vůni lékořice – typicky zelené, svěže kořeněné a jemně sladké.

Levandule do parfémů vnáší závan čistoty, jemnosti a svěžesti. Častěji se používá v pánských parfémech. Málokdy ale zastává roli silného a pronikavého aroma. V kompozici spíše nechává vyniknout ostatní tóny a ona jen v pozadí skvěle dotváří výslednou vůni.

Oblíbené parfémy s levandulí našich zákazníků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *