O parfémech

Dlouhotrvající parfém: Jak najít vůni, která na pokožce vydrží vonět dlouhé hodiny?

dlouhotrvajici parfem

Voňavky se staly součástí našeho každodenního života. Někteří je používají jen pro speciální příležitosti, jiní bez „pár stříknutí“ ani nevyjdou z domu. Výběr toho správného parfému je však pro mnohé lidi velmi neoblíbenou činností. Proč?

Někteří lidé totiž musí vyzkoušet desítky a desítky vůní, aby našli takovou, se kterou se budou cítit přirozeně a příjemně. Kromě krásné vůně by však kvalitní parfém měl mít i jiné vlastnosti – zejména správnou intenzitu a trvanlivost. Intenzita dokáže ve velké míře ovlivnit to, zda pro vás parfém nebude příliš silný nebo příliš slabý a zda se vám jeho vůně bude opravdu líbit. Trvanlivost (tzv. longevity) je zase zodpovědná za to, jak dlouho bude parfém na vaší pokožce vonět – a tedy jestli z vás bude cítit během celého dne nebo vyprchá po pár minutách. Jak však takovou voňavku najít?

Důležitá je kvalita vůně

To, co většina lidí nazývá parfém, ve skutečnosti může být také toaletní nebo parfémovaná voda. Že je to jedno? Jde však o voňavky se zcela jinými koncentracemi vonných aromat, což má na dlouhou výdrž vůně největší vliv. V zásadě platí, že čím větší obsah vonných esencí voňavka obsahuje, tím by měla na pokožce vonět déle. Jaké typy voňavek známe?

  • Voda po holení

Nejnižší koncentraci vonných esencí obsahuje voda po holení, a to jen 3%. Vody po holení však nejsou primárně určeny k provonění pokožky, ale k péči o pokožku po holení. Jejich vůně není dlouhotrvající, ale pro každého muže určitě příjemná. Cítit ji bude zhruba několik minut po použití.

  • Kolínská voda – Eau de cologne (EDC)

Kolínská voda obsahuje 3 – 5 % vonných složek. Můžeme ji již považovat za voňavku, ale s nejnižší možnou koncentrací esencí. Vyrábí se zpravidla jen pro muže.

  • Toaletní voda – Eau de toilette (EDT)

Toaletní voda, mezinárodně označovaná jako Eau de Toilette (EDT), obsahuje přibližně 4 – 8% koncentraci vonných esencí. Na pokožce by měla vydržet maximálně 4 hodiny. Pokud tedy chcete, aby z vás bylo vůni cítit celý den, „toaletku“ musíte použít vícekrát do dne. Množství lidí však tento typ vůně má v oblibě právě díky její kratší výdrži – používají ji například na sport nebo na neformální volné chvíle.

  • Parfémovaná voda – Eau de parfum (EDP)

EDP voňavky jsou nejrozšířenější a nejprodávanější typy voňavek vůbec. Lidé si je kvůli označení Eau De Parfum zvyknou mýlit s pravými parfémy. Často tedy ani netuší, že to, co mají doma, ve skutečnosti není parfém, ale méně koncentrovaná parfémovaná voda. Obsahuje 8 – 15 % vonných esencí a na pokožce se udrží přibližně 8 hodin.

  • Parfém

Jak už možná tušíte, nejdelší výdrž na pokožce má pravý parfém. Obsahuje 15 – 30% podíl esencí, což z něj činí doslova krále mezi voňavkami. Podle konkrétního parfému může vydržet vonět až 12 hodin, a to opravdu intenzivně. Právě do kategorie parfémů patří i naše Parfen parfémy s výdrží také až do 12 hodin.

Chtěli byste vyzkoušet koncentraci vonných esencí vyšší než 40%? Pravděpodobně by se vám vůbec nemusela líbit. Takto vysoké koncentrace představují opravdu intenzivní, silnou a aromatickou vůni, která by citlivějším nosům mohla překážet.

Intenzivnější parfémy zvyknou vonět déle

Pokud máte raději těžší kořeněné nebo orientální vůně, máte výhodu – váš parfém zřejmě vydrží vonět déle. Není to sice pravidlem, ale často ty intenzivnější, aromatičtější a celkově výraznější parfémy bude vaše okolí cítit o něco déle, než jemné a lehké vůně.

Proč tomu tak je? I když budou mít voňavky stejnou koncentraci vonných aromat, typově lehké voňavky jsou vyráběny tak, aby nositele ani jeho okolí příliš „neobtěžovali“. I když tedy parfém na pokožce zůstane, bude jej cítit jen na krátkou vzdálenost. Naopak těžší parfémy jsou připravovány tak, aby upoutali každého kolem. Právě díky intenzitě tedy budou pro vaše okolí rozpoznatelné i po hodinách po použití.

Nejste si jisti, zda parfém dlouho vydrží? Vyzkoušejte vzorek

Vzorky jsou vhodným řešením hned z několika důvodů:

  • zjistíte, zda se vám vůně parfému líbí,
  • ověříte si trvanlivost vůně,
  • otestujete si, jak na vaši novou vůni reaguje okolí.

Pokud tedy kupujete nový parfém přes internet, vždy je lepší pořídit si nejprve vzorek. Řešením může být i současné objednání vzorku a parfému, přičemž nejprve otevřete vzoreček. Mějte totiž na paměti, že pokud se vám parfém nebude líbit, podle legislativy nelze otevřený a již používaný parfém vrátit výrobci zpět (vrácení otevřeného a používaného kosmetického produktu bez fólie je možné jen v případě, že má nějakou specifickou závadu – například poškozené balení, flakon apod.).

Vždy je proto výhodnější – především pro vaši peněženku – vyzkoušet vzorek a ujistit se, jestli se vám parfém bude líbit. Na našem e-shopu si přesně z tohoto důvodu můžete ke každému objednanému parfému vybrat vzorek zdarma.

Musí být dlouhotrvající parfém vždy drahý?

Samozřejmě, že ne. I když se kvalitní vůně spojují převážně s drahými značkami, i levné parfémy mohou mít vysokou koncentraci vůně. Příkladem jsou naše Parfen parfémy – mají vysoký podíl vonných esencí a na pokožce vydrží vonět až 12 hodin. Rozhodně tedy neplatí, že dlouhotrvající parfém musí být drahý parfém. Krásnou vůni s dlouhou výdrží si můžete dopřát i za levný peníz. No a abychom vás na závěr malinko inspirovali, vybrali jsme pro vás pár z nejoblíbenějších, a opravdu dlouhotrvajících parfémů z našeho e-shopu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *