Ingredience v parfémech

Jak voní santalové dřevo? Poznejte parfémy, které obsahují tuto dřevitou esenci

jak voni santalove drevo

Sladká dřevitá vůně s teplým orientálním podtónem

Santalové dřevo je lidstvu známo tisíce let. Díky jeho exotické, podmanivé a bohaté dřevité vůni jej používaly již starověké civilizace při různých obřadních rituálech. Není se co divit, že této omamné vůni podlehli i moderní lidé. Je oblíbená v aromaterapii, aromamarketingu a samozřejmě také v parfumerii. Parfémům dodává vynikající teplou, dřevitě-orientální vůni, s jemně kořeněným a jemně balzámovým podtónem. Pojďte se spolu s námi podívat na to, jak se santalový olej získává a ve kterých parfémech jej můžete ucítit.

santalove drevo s hrejivou vuni

Odkud pochází vzácný santalový olej?

Santalum album – santalovník bílý, je považován za posvátný strom, který symbolizuje životní sílu. V hinduismu, buddhismu i islámu se jeho dřevo již po staletí využívá při mnoha obřadních rituálech, modlitbách či meditaci. Lidé věří, že jeho omamná vůně podporuje soustředění a navozuje uvolnění.

Existuje více druhů santalovníků, ze kterých lze získávat vonný olej. Liší se většinou místem výskytu, a tak známe například santalovník australský nebo africký. Ten nejkvalitnější, santalovník bílý, ovšem přirozeně roste jen v Indii. Je to stálezelený tropický strom s tvrdým a samozřejmě voňavým dřevem.

Právě Indie byla v minulosti největším producentem santalového oleje. Celosvětově rostoucí poptávka však vedla k jeho nadměrnému vývozu až téměř k úplnému vyčerpání zdrojů. Dnes je proto santalovník bílý zapsán do Červeného seznamu IUCN (Mezinárodní unie na ochranu přírody a přírodních zdrojů) a je považován za „zranitelný“ druh. Kromě toho je přímo indickou vládou zakázáno vyvážet jakýkoli produkt santalovníka ven ze země. Výpadky z indické produkce nahradily zejména plantáže v Austrálii a Tichomoří.

Jak se vůně santalového dřeva „sbírá“? 

Santalové dřevo je dnes jednou z nejdražších dřevin na světě. Kromě toho, že je velmi vzácné, roste opravdu pomalu. Každý „santal“ musí bez dotčení růst přibližně 20 – 30 let, a teprve potom je připraven ke sběru oleje. Dostatečně kvalitní a silně vonící olej totiž dokáže vyprodukovat jen starší strom. V zásadě také platí, že čím starší je strom, tím kvalitnější je olej.

Samotná „vůně“ se získává destilací ze středu stromu – z tzv. „vůně“. heartwood. Když je olej vydestilován, musí zrát ještě přibližně půl roku. Během tohoto období se ustaluje a mění také barvu ze světle žluté na hnědožlutou. Po vyzrání nabízí mimořádně aromatickou a kvalitní vůni, která si svoji intenzitu a stálost udržuje po dlouhá léta.

Kde všude se používá santalový olej?

V některých částech světa je santalový olej, případně přímo santalové dřevo, stále součástí posvátných rituálů. V našem západním světě se santalový olej používá zejména v těchto oblastech:

Parfumerie

Santalový olej je jednou z nejpoužívanějších složek v parfémech. Nejčastěji je součástí základu kompozice, kde stabilizuje vůni a dodává jí teplý orientálně dřevitý tón.

Aromaterapie

Věří se, že jeho vůně dokáže harmonizovat tělo i mysl. Zlepšuje náladu, zvyšuje pozornost, zklidňuje, odstraňuje stres, zahání úzkost a pomáhá proti nespavosti. Má také afrodiziakální účinky.

Aromamarketing

Vůně santalu navozuje v interiérech klid, uvolnění a evokuje luxus. Používá se například k provonění prodejen s dražším zbožím.

Jak voní santalové dřevo v parfémech?

Santalový olej má nezaměnitelné aroma. Patří do dřevité rodiny vůní, přičemž inklinuje k jemne orientálním a jemně kořenitým tónům. Samotné aroma santalového dřeva je:

Bohatě dřevitá

Hřejivá a měkká

Mléčná až sladká

Uklidňující a příjemná

Santalové dřevo do kompozice parfému přináší teplé, dřevité, kořeněné, někdy až ořechové tóny. V závislosti na ostatních složkách v parfému pak může působit buď balzámově nebo jemně zeleně. Vždy však má velmi uspokojující a přetrvávající vůni, která si dlouho zachovává své kvalitativní vlastnosti.

Pro lidi z naší zeměpisné šířky zastává santalové dřevo v parfémech roli exotické ingredience. Považujeme ho tedy za orientální a opojné. Najít se dá v mnoha parfémech, ale nejintenzivněji v těch, které jsme pro vás vybrali do následujícího seznamu:

Oblíbené dámské parfémy se santalovým dřevem:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *