O parfémech, Tip na dárek, Tipy na letní parfémy

Jak vybrat opravdu dobrý parfém na léto? 5 zásad, díky kterým najdete tu pravou vůni

jak vybrat parfem na leto

Stoupající ručičce na teploměru je třeba přizpůsobit nejen oblečení, ale také kosmetiku. Ženy hutné make-upy mění za lehčí líčení, muži zase odkládají vlasové gely a nechávají vlasy pročesat letním vánkem. Stejně nutné je odložit svůj zimní aromatický parfém a vybrat si něco lehkého a příjemného.

Změna parfému je ideální právě s příchodem teplejšího počasí. Nikdo z nás určitě nechce kolem sebe v dusném létě roznášet těžký, až „do nosu přerážející“ opar. Nový parfém na léto má navíc ještě jednu výhodu – jeho specifická vůně vám připomene krásné letní zážitky. Jaký postup je nejlepší zvolit při výběru parfému na léto?

 • Zvolte si správnou velikost balení
 • Rozhodněte se, pro jakou příležitost parfém vybíráte
 • Vyberte si typ vůně
 • Ověřte si intenzitu vůně
 • Najděte pro sebe vhodný parfém

1. Rozhodněte se pro správnou velikost balení

Chystáte se přes léto cestovat? Chcete, aby se vám parfém vešel do psaníčka nebo malé tašky přes rameno? Nebo vám stačí standardní velikost flakonu, protože jej budete používat jen doma? Odpovědi na tyto otázky vám napoví, jak velký parfém potřebujete. Velikost flakonu je důležitá především v dovolenkovém období, kdy více cestujeme a všechny potřebné věci chceme sbalit do co nejmenší tašky. U nás si můžete vybrat ze 3 velikostí flakonů:

parfemy parfen
 • Velký parfém: standardní 50 ml balení. Je dovoleno vzít si ho sebou i do příručního zavazadla do letadla, ale pokud cestujete jen na 1 – 2 týdny, může být zbytečně velký, především pokud si ho na dovolené budete chtít sebou vzít na nějaký fakultativní výlet. Při standardním používání vám takový flakon vydrží minimálně měsíc.
 • Cestovní parfém: ideální balení parfému na léto ve velikosti 20ml. Je opravdu velmi praktické. Vejdete se vám i do menší kabelky, ledvinky nebo pánské tašky. Ve velkém zavazadle vám nezabere moc místa a akorát vám vystačí na celou dvoutýdenní dovolenou.
 • Plnitelný rozprašovač: malý rozprašovač o objemu 5ml, který si sebou můžete zabalit opravdu kdekoli. Je určen víceméně na dvě až tři použití, protože vám poslouží jen na „pár střiků“. Je však vhodným řešením v případě, že váš oblíbený parfém nemáme skladem v cestovním balení. Slouží na rychlé osvěžení na výletě, speciální události nebi večeři s partnerem.

2. Rozhodněte se, pro jakou příležitost parfém vybíráte

Hledáte něco pro běžný den do práce i výlety? Nebo spíš něco na večer, kdy se chcete cítit přitažlivě a žádaně? Při výběru parfému na léto v zásadě platí, že:

 • parfém, který budete nosit ve dne a do práce, by měl mít lehký charakter. Neměl by způsobit „bolehlav“ ani obtěžovat nikoho kolem.
 • při výběru parfému na dovolenou můžete sáhnout i po zcela nové vůni, kterou jste ještě nezkoušeli, případně ji nechcete nosit běžně. Její specifická vůně se pak ve vašem podvědomí spojí s konkrétní dovolenkovou destinací a bude vám ji už navždy připomínat. Vytvoříte si tak nádhernou čichovou vzpomínku.
 • pokud hledáte parfém pro letní večer nebo speciální událost, můžete zvolit i něco výraznějšího a intenzivnějšího. Stále byste se však měli vyvarovat těžkým a velmi mohutným aromatům.

Muži to mají s výběrem parfému podstatně jednodušší. Mužské parfémy se totiž dokážou komplexněji přizpůsobit různým situacím a událostem. Pokud však hledáte univerzální dámský parfém, a nechcete si vybírat podle události, možná vám sedne některý z unisex parfémů. Jelikož nepůsobí ani mužsky ani žensky, dokáží se dobře přizpůsobit každé situaci a jediné, co nechají vyniknout, je vaše pravá osobnost.

3. Vyberte si typ vůně

Nejdůležitějším krokem při výběru parfému je, jak jinak, výběr typu vůně. Nejoblíbenější typy vůní na léto jsou:

 • Ovocné
 • Květinové
 • Citrusové
 • Akvatické
 • Dřevité – zejména u pánů

Pokud bychom se měli blíže podívat na charakter těchto parfémů, tak to budou zejména lehké svěží vůně. Mohou mít například podtóny zelených květin, mořské vody, čerstvých bylin nebo sladkých příměsí. U mužů jsou vyhledávány dynamické sportovní vůně s energizujícím a chladivým efektem. U žen jsou to velmi jemné a pozitivně laděné ovocné nebo květinové parfémy, které omladí a povzbudí.

4. Ověřte si intenzitu vůně

I mezi květinovými či ovocnými vůněmi najdete takové, které mohou v létě působit až příliš intenzivně. Nemusí to sice vypadat jako problém, ale představte si situaci: Je dusný, horký letní den. Cestujete domů hromadnou dopravou a vedle vás si sedne někdo s těžkou a hutnou voňavkou. Její vůně vám doslova proráží do nosu a v tom parně se vám dělá těžko. Chtěli byste být tím, kdo takovou vůni nosí?

Taková situace se vám může přihodit prakticky kdekoli – v práci, na úřadech i v kavárně. Určitě ani vy nechcete nikoho svojí vůní obtěžovat, a to už vůbec ne v dusném letním počasí. Některé parfémy, a to i ty opravdu výjimečně krásné, prostě v létě působí příliš těžce. Při výběru parfému je proto opravdu důležité vybírat takový, který nebude moc intenzivní a pronikavý – a pokud ano, musí být lehký a příjemný.

V létě pozor na sladké vůně: Zatímco některé mohou působit rozkošně a hravě, jiné mohou být až příliš obtížné. Velmi opulentně působí zejména parfémy, ve kterých je sladkost kombinována s kořením a dřevinami. Naopak příjemné jsou většinou ty sladké parfémy, ve kterých je přimícháno čerstvé ovoce.

5. Vyberte si vhodný parfém

Pokud už jste zvážili všechny předešlé body, zbývá vám už jen jediné: Vybrat si vhodný parfém. Na našem e-shopu můžete postupovat několika způsoby:

 • Přejděte do požadované kategorie a ve filtru klikněte na typ vůně, kterou hledáte.
 • Využijte pomoc našeho Poradce vůní, se kterým v pár krocích najdete požadovanou vůni.
 • Prohlédněte si naše následující tipy na lehké, jedinečné voňavky, které jsou pro teplé letní počasí jako stvořené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *