Orientální a hřejivá vůně se sladkou smyslnou tečkou
Dar slunce, slzy moře nebo zlato severu – takto poeticky je jantar nazýván po celém světě. Tento zlatožlutý kamínek je již po staletí oblíben zejména ve šperkařském umění. Pokud se však zajímáte o parfémy, určitě jste si všimli, že se nachází také v mnoha oblíbených vůních. Je jednou z nejoriginálnějších a nejvyhledávanějších ingrediencí. Co však o něm ví málokdo je fakt, že ten parfumérský jantar se od toho šperkařského podstatně liší.
Odkud se klasický jantar získává?
Většina lidí zná jantar jako kámen používaný ve šperkařství nebo v terapii. Ve skutečnosti však nejde o kámen v pravém slova smyslu. Jantar totiž pochází z pryskyřice stromů – konkrétně jde o zkamenělou pryskyřici pravěkých stromů. Vzniká tzv. „fosilizací“ pryskyřice některých jehličnanů, a tedy ty malé kamínky, které jste už možná někdy viděli, mohou být staré až miliony let.
Jantar má medově žlutou, hnědou, oranžovou až zlato-červenou barvu. Nejpoužívanější je ve šperkařství, k výrobě šperků se používá již přibližně od doby bronzové. Dnes je velmi oblíbený také při terapii pomocí kamenů. Někteří lidé věří, že má léčivé účinky, přináší do života harmonii a pozitivní energii. Pod názvem amber nebo ambra jej můžete nalézt i ve složení mnoha parfémů.
Jak voní jantar?
Orientální
Sladký
Teplý
Smyslný
Jak může kámen vonět? Respektive, jak jej lze přidávat do parfémů? Kdybyste přivoněli k jantarovému šperku, zaručeně byste nic neucítili – maximálně tak vůni, která se na šperk dostala z vaší pokožky.
Jantar používaný v parfumérství totiž není totéž, co zmiňovaná fosilní pryskyřice. Parfumérský jantar je jednou z nasledovních možností:
- klasická pryskyřice,
- esenciální olej získávaný z jantaru,
- kombinace více esencí.
Nejčastěji jde o zmiňovanou směs ingrediencí, vytvořenou z ingrediencí a balzámů jako vanilka, pačuli, labdanum, styrax, benzoin nebo z jejich různých kombinací.
Cílem parfumerů při míchání je vytvořit bohatou orientální vůni, která na pokožce bude působit hřejivě a smyslně. Ve výsledku má tedy jantar příjemnou, pudrovou až sladkou vůni s nádechem orientu a opojným podtónem.
Parfémy s jantarem
Jantarové parfémy jsou většinou popisovány jako smyslné, teplé a exotické. Podle kombinace s ostatními složkami v nich někdy můžete ucítit výraznější sladká aromata, občas dřevitá a jindy zase kouřová. Výsledná vůně vždy závisí na tom, v jakém poměru k ostatním složkám je jantar v parfému obsažen, a také jak byl vyroben.
Jantar se ve stejné míře přidává do mužských i ženských parfémů. Všechno jsou to poměrně živočišné vůně vhodné pro podzim, zimu nebo speciální události. Samozřejmě, jantar není výjimkou ani ve svěžích vůních, ale díky své povaze je nejčastěji součástí těch těžších, hřejivějších a delikátnějších parfémů.