Ingredience v parfémech

Najděte si parfém podle složení: Vůně s jantarem

jantarový parfém

Orientální a hřejivá vůně se sladkou smyslnou tečkou

Dar slunce, slzy moře nebo zlato severu – takto poeticky je jantar nazýván po celém světě. Tento zlatožlutý kamínek je již po staletí oblíben zejména ve šperkařském umění. Pokud se však zajímáte o parfémy, určitě jste si všimli, že se nachází také v mnoha oblíbených vůních. Je jednou z nejoriginálnějších a nejvyhledávanějších ingrediencí. Co však o něm ví málokdo je fakt, že ten parfumérský jantar se od toho šperkařského podstatně liší.

Odkud se klasický jantar získává?

Většina lidí zná jantar jako kámen používaný ve šperkařství nebo v terapii. Ve skutečnosti však nejde o kámen v pravém slova smyslu. Jantar totiž pochází z pryskyřice stromů – konkrétně jde o zkamenělou pryskyřici pravěkých stromů. Vzniká tzv. „fosilizací“ pryskyřice některých jehličnanů, a tedy ty malé kamínky, které jste už možná někdy viděli, mohou být staré až miliony let.

Jantar má medově žlutou, hnědou, oranžovou až zlato-červenou barvu. Nejpoužívanější je ve šperkařství, k výrobě šperků se používá již přibližně od doby bronzové. Dnes je velmi oblíbený také při terapii pomocí kamenů. Někteří lidé věří, že má léčivé účinky, přináší do života harmonii a pozitivní energii. Pod názvem amber nebo ambra jej můžete nalézt i ve složení mnoha parfémů.

jantar

Jak voní jantar?

Orientální

Sladký

Teplý

Smyslný

Jak může kámen vonět? Respektive, jak jej lze přidávat do parfémů? Kdybyste přivoněli k jantarovému šperku, zaručeně byste nic neucítili – maximálně tak vůni, která se na šperk dostala z vaší pokožky.

Jantar používaný v parfumérství totiž není totéž, co zmiňovaná fosilní pryskyřice. Parfumérský jantar je jednou z nasledovních možností:

  • klasická pryskyřice,
  • esenciální olej získávaný z jantaru,
  • kombinace více esencí.

 

Nejčastěji jde o zmiňovanou směs ingrediencí, vytvořenou z ingrediencí a balzámů jako vanilka, pačuli, labdanum, styrax, benzoin nebo z jejich různých kombinací.

Cílem parfumerů při míchání je vytvořit bohatou orientální vůni, která na pokožce bude působit hřejivě a smyslně. Ve výsledku má tedy jantar příjemnou, pudrovou až sladkou vůni s nádechem orientu a opojným podtónem.

V parfumérství není jantar znám jen jako ingredience, ale také jako celá skupina ingrediencí. Pro jantarově-pižmovou rodinu vůní je charakteristická živočišnost a přitažlivost. Patří sem složky jako pižmo, kůže, tolu balzám, ambroxan, různé druhy pryskyřic a samozřejmě jantar.

Parfémy s jantarem

Jantarové parfémy jsou většinou popisovány jako smyslné, teplé a exotické. Podle kombinace s ostatními složkami v nich někdy můžete ucítit výraznější sladká aromata, občas dřevitá a jindy zase kouřová. Výsledná vůně vždy závisí na tom, v jakém poměru k ostatním složkám je jantar v parfému obsažen, a také jak byl vyroben.

Jantar se ve stejné míře přidává do mužských i ženských parfémů. Všechno jsou to poměrně živočišné vůně vhodné pro podzim, zimu nebo speciální události. Samozřejmě, jantar není výjimkou ani ve svěžích vůních, ale díky své povaze je nejčastěji součástí těch těžších, hřejivějších a delikátnějších parfémů.

Jantar v kompozici parfému najdete jednoduše jako jantar, ale označuje se také názvem ambra. Pozor: tato ingredience se liší od složky zvané ambergris. Ambra je směsí pryskyřic, které vytvářejí teplou, nasládlou a velmi hlubokou vůni. Ambergris má spíše slaná, hluboká a „kožovitá“ aromata bez větší sladkosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *