Ingredience v parfémech

Co jsou to niche parfémy? Poznejte ty nejluxusnější vůně světa

niche parfumy

Parfumerský slovník je specifický a opravdu bohatý. Běžně známá slova jako kompozice, akord nebo extrakt doplňují odbornější výrazy jako siláž, ambra nebo fougére. Jedním z takových slov je také niche, které označuje velmi specifickou skupinu parfémů. Nazývány jsou také klenoty ze světa vůní a v žebříčcích kvality se umisťují na prvních příčkách. Čím se tyto parfémy odlišují od ostatních a které konkrétně to jsou? Vše se dozvíte v následujících řádcích.

Jak poznáte, že jde o niche parfém?

Pokud jste už něco o parfémech přečetli, určitě jste se už se slůvkem niche setkali. Podle slovníku označuje produkty či služby, které oslovují malou a úzkou skupinu lidí. Niche produkty jsou tedy jiné než ty běžně komerčně prodávané, a nemají tendenci se líbit všem.

Co to znamená ve světě parfémů? Jedná se v podstatě o jedinečné, maximálně luxusní vůně, které by měly splňovat alespoň pár z následujících podmínek:

 • Jsou vyrobeny pouze z luxusních, vzácných a velmi kvalitních ingrediencí.
 • Pocházejí od malé značky, respektive z malé dílny. Často je díky tomu nazýváme také řemeslné vůně.
 • Nejen jejich vůně, ale také jejich provedení, je unikátní a exkluzivní. Častokrát už podle flakonu zjistíte, že je o niche parfém.
 • Jsou vyráběny ve velmi malých počtech kusů. Z některých se dokonce vyrobí jen několik desítek kusů.
 • Většinou jsou prodávány pouze v lokálních show roomech dané značky, případně ve velmi luxusních prodejnách. Je těžší se k nim dostat, ale výsledek stojí za to.
 • Při výrobě nejsou důležité jen ingredience, ale i inspirace. Každý z niche parfémů je inspirován nějakou událostí, luxusním předmětem nebo zážitkem, který má vůně evokovat.
 • Mají vysokou cenu. Není to pravidlem, ale niche parfémy jsou většinou ty nejdražší na trhu.

Niche parfémy jsou tedy luxusní vůně, vyrobené vysoce váženými a kvalifikovanými parfumeri. Většinou jsou to těžší, hřejivější a bohatší aromata, která mají vynikající intenzitu a dlouhou výdrž. Jsou zároveň první volbou skutečných milovníků parfémů a fajnšmekrů, kteří chtějí mít jedinečnou vůni, jakou „běžní“ lidé nevlastní.

Pokud by měl niche parfém splňovat všechna výše uvedená kritéria, žádný z těch, které v tomto článku zmíníme, by zřejmě tuto nálepku nedostal. Přestože jsou to luxusní, kvalitní a velmi specifické vůně, všechny jsou vyráběny ve velkých nákladech a dostanete se k nim poměrně snadno. Značky navíc patří do větších koncernů, takže o tradiční řemeslné výrobě se při nich mluvit nedá. Přesto jsou tyto parfémy označovány jako niche vůně.

Pokud hledáte pravý a unikátní niche parfém, je třeba se vydat za ním přímo k některému z malých výrobců. Třeba však myslet na to, že za kvalitu a punc si skutečně připlatíte.

Lze koupit i levné niche parfémy?

Jelikož jsou niche parfémy vyráběny v malém, a navíc často velmi pracně v řemeslné výrobě, jejich hodnota je oproti běžným parfémům mnohem vyšší. Počítat můžete zhruba od těch 200 € za flakón. V této ceně se odrážejí kvalitní ingredience, ale také hodiny a hodiny práce, které příprava parfému vyžaduje. V zásadě tedy platí, že pokud chcete levný niche parfém, budete muset sáhnout po napodobenině.

Věrné niche napodobeniny máme také v naší nabídce. Tak jako všechny naše parfémy, i tyto jsou vyráběny v Bulharsku z vysoce kvalitních a unikátních ingrediencí. Pokud vám tedy jde spíše o vůni samotnou, než o značku a luxusní flakon, určitě doporučujeme vyzkoušet některý z naší nabídky.

Nejlepší niche parfémy

Mezi známé značky vyrábějící niche parfémy patří například Tom Ford, Creed, Amouage, by Killian, Clive Christian, Comme Des Garcons, Le Labo, Byredo, Maison Francis Kurkdjian, ale například i produktové linie Armani Privé nebo Dior Collection Privée. Pokud byste chtěli některou z těchto luxusních vůní vyzkoušet, nyní vám v krátkosti představíme ty nejlepší niche parfémy světa, které v kopii naleznete i u nás. Začneme čtyřmi dámskými, pak přejdeme na pánské a úplně na konci najdete jedinečné unisex vůně.

 • Kilian – Love Don’t By Shy: orientálně-sladká vůně určená pro ženu, která hledá lásku. Díky kombinaci poetických květin s podmanivým pižmem kolem sebe šíří romantickou atmosféru.
 • Clive Christian – No. 1: klasická a bohatá orientálně-květinová vůně, ze které dýchá exkluzivita a elegance. Je tak výrazná, že se s ní žena stane nepřehlédnutelnou.
 • Creed – Love In White: výjimečná orientálně-květinová vůně, která je určena pro nezapomenutelné okamžiky vašeho života. Měla by vám dodat pocit svobody a nespoutanosti.
 • Amouage – Dia: květinově-aldehydový parfém, který symbolizuje krásu, luxus a eleganci. Má čistou a velmi sofistikovanou květinovou vůni bez zbytečných rušivých tónů.
 • Creed – Aventus: silně mužný, přitažlivý a provokativní parfém, určený pro úspěšné muže. Je inspirován životem Napoleona Bonaparte a definuje muže s jasnou vizí.
 • Amouage – Reflection Man: další silně maskulinní vůně. Výborně vyvažuje dřeviny a květiny, díky čemuž podtrhuje šarm a mužnost jejího nositele.
 • Creed – Silver Mountain Water: velmi příjemný osvěžující parfém pro městské muže, kteří rádi čerpají energii v přírodě. Evokuje svěžest a živost zurčících vysokohorských potůčků.
 • Tom Ford – Grey Vetiver: dominantný drevito-korenistý parfém určený pre mužov, ktorí vedia, čo od života chcú. Je energický, sebavedomý a skutočne intenzívny.
 • M.F. Kurkdjian – Baccarat Rouge 540: dokonalý orientální parfém s nadčasovou, přitažlivou a harmonickou vůní. Je tak příjemný, že na něj budete dostávat jen komplimenty.
 • Tom Ford – Lost Cherry: parfém, který voní jako dokonalé spojení třešní a mandlového likéru. Je to návyková, požitkářská a neobyčejná vůně, jakou určitě nepoužívá nikdo ve vašem okolí.
 • Tom Ford – Tobacco Vanille: smyslná, delikátní a jemně pikantní vůně, kterou si oblíbíte zejména v případě, že máte rádi těžší orientálně-kořeněné vůně. Je dokonalým spojením tabáku, vanilky a orientálních akordů.
 • Armani – Privé Oud Royal: skutečný oud parfém. Voní jako hluboký, hřejivý a kořeněný elixír agarového dřeva. Je vyroben jako neskutečně silná, čistá a delikátní esence.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *