Ingredience v parfémech

Najděte si parfém podle složení: Vůně s citrusy

parfémy s citrusy

Svěží, jiskřivé a veselé vůně, které přinášejí dobrou náladu

Pod pojmem rodina citrusových vůní v parfumerii rozumíme celé spektrum plodů a dalších citrusových ingrediencí. Nepatří sem ovšem jen vůně citrusového ovoce, ale i jiné suroviny s citrusovým aroma – například citrónová tráva a verbena. Kompozičně jsou většinou součástí hlavy parfému. Ucítíte je tedy hned ve vrchních tónech parfému, díky čemuž vás příjemně polechtají v nose již krátce po jeho použití.

Co je charakteristické pro aromata citrusů?

Aromata citrusů dodávají parfémům čerstvost, šumivost a jiskřivost. Propůjčují jim atmosféru lehké elegance, čistoty a radosti ze slunečných dnů. Jejich tóny ve vyšší koncentraci pomáhají čistit mysl a dovolí vám cítit se svěže, optimisticky a energicky.

Skvěle působí v kombinaci s jinými ovocnými tóny, ve kterých mírně překryjí sladkost a vyváží ji kyselostí. Dokonalým společníkem však mohou být i pro houževnaté květinové a pryskyřičné tóny v orientálních vůních, které zmírní a osvěží.

Parfémy s citrusy

Pokud chtějí výrobci v jednotlivých esencích zachovat přirozenou čerstvost citrusů, bývají tyto suroviny zpracovávány za studena. Do rodiny citrusových vůní přitom zařazujeme množství tónů, například citrón, bergamot, limetku, yuzu, červený pomeranč, grapefruit, citrónovou trávu, mandarinku, verbenu, pomelo, kumquat a mnoho dalších. Jednotlivé ingredience nejlépe rozlišíte podle intenzity kyselosti, hořkosti a sladkosti jejich vůní. Vybrali jsme pro vás ty nejoblíbenější a v parfémech nejpoužívanější:

Parfémy s bergamotem

Bergamot, anebo Citrus bergamia, je citrusové ovoce vzhledem připomínající větší limetku. Vůní i chutí se ale podobá více kříženci citrónu a pomeranče. Má mírně hořkou, sladko-kyselou vůni s jemným kořenitým podtónem. Vytváří elegantní a velmi komplexní aromata s nuancemi ovoce.

Parfémy s citrónem a citrónovou kůrou

Citron je snad ten nejznámější citrus. Do parfémů vnáší vynikající kyselo-sladký podtón. Je aromatický, jasný, veselý a živý. Používá se v opravdu svěžích parfémech, nejčastěji je součástí hlavy parfému.

Parfémy s limetkou

Limetka je sladší, ale také sušší než citrón. Její esence má, podobně jako většina ostatních citrusů, stimulující a povzbudivé účinky. Rozjasňuje mysl a do parfému vnáší pocit svěžesti a čerstvosti.

Parfémy s exotickým yuzu

Yuzu je exotické ovoce z Japonska, které chutí připomíná mandarinku. U nás ho pravděpodobně nekoupíte, ale pokud se vám někdy naskytne příležitost ochutnat ho, určitě ji využijte. Kromě chuti je totiž skvělá také jeho vůně. Yuzu má velmi sladkou, ale zároveň poměrně nahořklou vůni, v porovnání s ostatními citrusy opravdu jedinečnou. Působí relaxačně, antistresově a povzbudivě.

Parfémy s grapefruitem

Grapefruit má v parfémech poměrně zvláštní vůni. Je nahořklý, aromatický a citrusový, přičemž vytváří jakoby „špinavý“ podtón připomínající černý rybíz. Jde však o jedinečné aroma, které s těmi správnými ingrediencemi navodí pocit svěžesti a výjimečnosti. Zmýlit byste si ho neměli s hořkým pomerančem ani červeným pomerančem.

Parfémy s neroli

Na závěr jsme z rodiny citrusových vůní vybrali neroli – esenci získávanou z květu stromu pomerančovníku. Přestože jde o květ, svou vůní se řadí právě mezi citrusová aromata. Má lehkou, mírně hořkou notu s nádechem pomerančových a medových květů. Jeho vůně je očišťující, aromatická a zelená, podobně jako například vůně oleje petitgrain, který se ale získává z listů a větviček pomerančovníku. Osvěžení přináší zejména do květinových parfémů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *