Ingredience v parfémech

Najděte si parfém podle složení: Vůně s jasmínem

parfemy s jasminem

Sladká a opulentní vůně bílých květin

Stálezelený keř jasmín patří do čeledi olivovníkovité. Je podobný šeříku, olivovníku či osmantu. Jeho drobné nenápadné kvítky nejen krásně vypadají v zahradách, ale také opravdu nádherně voní. Jejich vůně je oblíbená už dlouhá desetiletí, možná až staletí. Spolu s růží je totiž jasmín jednou z nejstarších ingrediencí, jaká se do parfémů přidává.

Udává se například, že asi 80 % parfémů vyrobených v první polovině minulého století obsahovalo jasmín. Dnes je situace trošku jiná, ale i přesto je jasmín stále velmi oblíbený. Patří mezi nejpoužívanější ingredience v novodobých parfémech, přičemž mnohé luxusní značky si jej pěstují na vlastních plantážích.

Jak voní jasmín?

Profil vůně jasmínu je charakterizován následovně: sladký, opulentní, bílý květinový. Ve skutečnosti si jej můžete představit jako sladkou a smyslnou vůni s velmi jemňoučkým svěžím podtónem. Jeho úkolem v parfémech je vyzvednout plné, smyslné a květinové aroma.

Ne každá jasmínová esence voní stejně. Odlišně může působit podle místa pěstování, ale také podle způsobu zpracování. Jiný ráz mu také mohou dát ostatní ingredience použité v konkrétním parfému. Po syntetizaci v laboratoři může vonět:

  • indolicky – opojně květinově,
  • nebo jemně svěže – s čerstvými zelenými podtóny.

Spolu s růžovou esencí je jasmínový extrakt považován za základní složku voňavkářského průmyslu. Jelikož se používá již staletí, jeho vůně je bohatě opěvována i v literatuře. Často se pojí s označeními jako exotická, nádherná, smyslově bohatá, intenzivní či opojná. Název jasmínu, z latiny Jasminum, bychom mohli přeložit jako dar od Bohů. No a musíme přiznat, že pro výrobce parfémů a také nás, milovníky vůní, je jasmín opravdovým darem. Bez jasmínu by totiž dnešní parfumerie určitě nebyla tím, čím je.

Není jasmín jako jasmín. Který druh se používá v parfumérském průmyslu?

Pokud se rozhodnete zasadit jasmín i do své zahrady, neznamená to ještě, že se z ní bude šířit nádherná a pronikavá vůně. Existuje totiž více druhů jasmínu. Nejpoužívanějším jasmínem v parfumerii je bílý jasmín, nazývaný také jasmín obyčejný (lat. Jasminum officinale).

Tento druh přirozeně a v hojném počtu roste v Himalájích. Je dokonce národním květem Pákistánu. Na pěstování je poměrně nenáročný, díky čemuž se někdy na přelomu 16. a 17. století dostal i do Evropy. První komerční jasmínové „plantáže“ v Evropě vznikly také přibližně v 17. století, a to konkrétně v jihofrancouzském městě Grasse – takzvaném hlavním městě parfémů. Své jasmínové plantáže zde dodnes provozuje například i firma Chanel.

Dalším oblíbeným jasmínem v parfumerii je Jasmín sambakový, u nás známý také jako arabský jasmín. S cílem získávat vonné extrakty pro parfumerii se jasmín kromě Francie „průmyslově“ pěstuje například v Číně, Indii, Egyptě a dalších zemích. Různé oblasti pěstování znamenají i mírně jinou vůni jasmínu.

vune jasminu

Parfémy s jasmínem

Jelikož jasmín voní sladce a květinově, častěji se používá v dámských parfémech. V pánských parfémech je spíše raritou, případně hraje roli doplňkové ingredience – a tedy ho v kompozici téměř neucítíte.

Na závěr vám tedy přinášíme ty nejlepší vůně s jasmínem. Najdete mezi nimi klasické květinové, ale také neobvyklé orientální vůně. V každé má jasmín trošku jiný „odstín“. Vybrat si tak můžete přesně takovou podobu jasmínu, jaká vám nejvíc sedí. Když se přelouskáte dámskými parfémy, máme pro vás malou perličku na závěr – pánské a unisex parfémy, které jasmín obsahují. Do pozornosti dáváme zejména pánský Amouage – Reflection Man a unisex Baccarat Rouge 540, ve kterých ucítíte silnou stopu jasmínu. Oba parfémy voní přímo božsky.

Dámské jasmínové parfémy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *