O parfémech

Proč se v parfémech rozvíjí vůně postupně?

Taky se vám zdá, že se vůně vašeho parfému během dne mění? Že krátko po aplikaci cítíte jiná aromata než po pár hodinách? Nezoufejte, nejde o padělek. Právě naopak. Postupné rozvíjení vůně je znakem kvalitního parfému, který se mísí s oleji na pokožce a vytváří tak unikátní tóny. Proč je to tak? Vysvětlíme vám, jak to ve vůních funguje a proč se všechny složky parfému nerozvinou najednou.

Jak rozlišit lineární vůni od nelineární?

V parfémovém průmyslu rozlišujeme dva typy vůní – lineární a nelineární. Lineární vůně voní pořád stejně a tudíž se nerozvíjejí postupně. Chvíli po aplikaci nebo pár hodin po ní, vůně je identická. Tato vlastnost bývá většinou znakem nekvalitního parfému, i když samozřejmě existují i ​​kvalitní parfémy, které jsou záměrně vytvořeny tak, aby jejich aroma byly stále stejné.

Jinak působí vůně nelineární. Jejich aroma se rozvíjejí postupně podle toho, jak se mísí s oleji na pokožce. Složky těchto vůní jsou rozděleny do 3 vrstev – hlavy, srdce a základu. Rozvíjejí se ve třech fázích. Tvoří takzvanou pyramidu vůně, jejíž složky se navzájem prolínají a nedají se od sebe zcela oddělit.

Hlava vůně

Hlava vůně je to, co ucítíte v prvních minutách okamžitě po aplikování parfému. Tyto tóny zvyknou přetrvávat zhruba 1 hodinu. Hlava parfému obsahuje méně stabilní aromata, které rychle vyprchají. Většinou jsou to svěží aroma, například květinové, ovocné, citrusové nebo mořské.

Srdce parfému

Srdce parfému někdy označujeme taky jako tělo parfému. Vyniká po odeznění hlavy a vydrží několik hodin. Většinou je to okolo 3 – 4 hodin. Nejčastěji ho tvoří těžší aromata, které parfému dodávají charakteristický ráz.

Základ vůně

Teprve když je vůně na pokožce již delší dobu, projevuje se základ parfému. Do okolí se šíří nejdéle, standardně vydrží 3 – 4 hodiny, výjimečně dokáže zavánět až 7 hodin. Právě základ parfému ukotvuje vůni do pokožky. Míchá se s jejími oleji a vytváří typickou a specifickou vůni pro jejího nositele.

Pyramida vůně

I když hovoříme o 3 fázích vůně, jednotlivé složky se od sebe oddělit nedají. Rozvíjejí se sice jedna za druhou, navzájem se však mísí a vytvářejí různé aromatické kombinace. Pokud jste se tedy dosud divili, proč se váš parfém během dne mění, věříme, že jsme vám to vysvětlili. Je to jeho pozitivní vlastnost, díky které zůstává jedinečným a osobitým po celý den a noc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *