Může se parfém zkazit? Mají parfémy nějakou expirační dobu? Toto jsou velmi časté otázky, na které známe jednoznačnou odpověď: ano. Věděli jste ale, že životnost a trvanlivost vašeho parfému můžete do velké míry ovlivnit vy sami? Ptáte se jak? Klíčem je správné skladování. Aby vaše vůně voněly jako nové i měsíce po tom, co jste je použili poprvé, je třeba dodržovat pár základních zásad. Přečtěte si náš článek o tom, jak skladovat váš parfém tak, aby si zachoval svou jedinečnou vůni.
Parfém skladujte na tmavém a suchém místě
Mnohé parfémy mají krásné a nápadité flakony, které přímo volají po tom, abyste si je vystavili někam na poličku. Designéři bývají opravdu kreativní a snaží se flakónu vdechnout něco z charakteru samotné vůně. Je však třeba dbát na to, abyste své parfémy skladovali na suchém a tmavém místě. Ideálně ve skříni, skříňce nebo třeba šuplíku, kde parfém nebude vystaven přímému slunečnímu světlu a vlhkosti. Ty totiž mohou způsobit porušení chemických vazeb v parfému a tím znehodnotit jeho vůni.
Nezapomeňte parfém vždy po použití zavřít
Největším nepřítelem parfémů je kyslík. Často se stává, že někam spěcháme a parfém necháme po použití otevřený. Možná by vám ani nenapadlo, že taková drobnost může mít na životnost parfému vliv, avšak opak je pravdou. Pokud parfém necháte otevřený, například jenom pár hodin, mohou se vlivem kyslíku spustit chemické procesy, které mohou způsobit znehodnocení vůně, a také může dojít k vypařování parfému.
Skladujte parfém v originálním balení
Na trhu existuje množství plnitelných flakonů, kam si můžete vůni ať už z praktických nebo estetických důvodů přelít. Je ale za potřebí uvědomit si, že kromě estetického hlediska plní originál flakony i jinou funkci. Jsou vytvořeny tak, aby:
- byly vzduchotěsné, a tedy držely parfém a všechny jeho složky uvnitř,
- zabraňovaly pronikání kyslíku a vlhkosti, které by mohly vůni poškodit,
- bránily vypařování parfému,
- chránily vůni parfému před znehodnocením – především před vyprcháním aromat a deformací výsledné vůně.
Rozprašovací hlavice jsou navíc navrženy tak, aby po stlačení uvolnily správné množství vůně a zabránily kontaminaci vůně vzduchem.
Odjíždíte na dovolenou? Sáhněte po cestovním parfému nebo plnitelném rozprašovači
Chystáte se na pracovní cestu, víkendový pobyt nebo dovolenou a chcete si se sebou vzít svůj oblíbený parfém? Pořiďte si menší, cestovní verzi. Cestovní parfémy mají flakonky menšího rozměru i obsahu, díky čemuž se vám vejdou do kabelky nebo příručního zavazadla. Důležitý je také fakt, že cestovní parfém je řádně uzavřena mini verze vašeho oblíbeného parfému, takže si drží své vlastnosti. Naopak, pokud byste si chtěli do menší lahvičky odlít „kousek“ ze svého originálního parfému, narušili byste pečetění rozprašovací hlavice a tím velmi pravděpodobně znehodnotili parfém vlivem faktorů, které jsme již zmínili výše.
Pokud nechcete investovat do cestovního parfému, můžete si pořídit plnitelný rozprašovač. Jde o rozprašovač uzpůsoben tak, abyste ho naplnili bez porušení zapečetění na parfému. Z flakónu jen jednoduše odstraníte vrchní část pumpičky, spodní část atomizéru nasadíte na flakon a napumpujete rozprašovač.
Malý tip na závěr: Neotvírejte parfém, pokud se ho nechystáte začít používat
Správným skladováním můžete prodloužit životnost otevřeného parfému z 24 až na 36 měsíců. Neotevřený, správně skladovaný parfém vydrží ještě mnohem déle – řádově až několik let. Je proto důležité myslet na to, že jakmile parfém otevřete a přijde do kontaktu s kyslíkem, začnou mu tikat pomyslné hodiny. Pokud se tedy nechystáte parfém používat hned, odložte ho na tmavé a suché místo, zabalený v originálním balení a nechte jej odpočívat, dokud nepřijde jeho čas.