Zlaté pravidlo skladování parfémů zní: Parfém nikdy nevystavujte přímému slunečnímu záření. Co ovšem dělat v letním období, kdy i do interiérů proudí více světla, případně si chcete parfém vzít na dovolenou nebo na výlet sebou? Sepsali jsme pro vás ty nejdůležitější zásady, které vám pomohou parfém skladovat správně a zajistí, aby vůně na pokožce vydržela déle. Podívejte se, jak na to.
Parfém v létě odložte do skříňky
Parfém si v létě buď nechte v krabičce, nebo jej uložte do zavřené skříňky či šuplíku. UV paprsky by jej totiž mohly znehodnotit a zcela zdeformovat jeho vůni. Další veličinou, která může způsobit podobné škody, je kyslík. Parfém proto ihned po použití zavřete, ale v žádném případě jej nepřelévejte do jiného flakonku.
Originální flakony jsou totiž vyráběny tak, aby dovnitř nepropustily kyslík ani vlhkost. Kromě toho brání vypařování parfému a vyprchání aromatu. Otevíráním flakonu a manipulací s vůní tak riskujete její úplné poškození. A proč vůbec vzpomínáme přelévaní parfému, když by vás to možná ani napadlo? Někteří prodejci parfémů totiž nabízejí ve svém sortimentu i menší lahvičky na přelití, které označují jako „výbornou volbu pro cestování“. Takový postup ale ve skutečnosti není až tak dokonalý.
Co ale dělat v případě, když si parfém chcete vzít sebou na pláž, ale zároveň ho nechcete nechat v teple a na přímém slunci?
Jedna možnost, jak parfém bezpečně „dostat“ do menšího flakonku, přece jen existuje. Chcete-li si parfém sbalit na pláž nebo k bazénu, použijte náš atomizér. Je to v podstatě plnitelný rozprašovač, do kterého si dokážete „nabrat“ 2ml parfému, aniž byste flakón museli odšroubovat a porušit jeho pečetění. Množství v atomizéru vám vydrží akorát na několik „střiků“ u bazénu nebo na celodenním výletě. Atomizér si můžete objednat zde, při objednávce nad 1000 Kč jej u nás dostanete zdarma jako dárek.
Výhodou může být i cestovní parfém – je to malý a velice šikovný flakonek, který nezabere mnoho místa v příručním zavazadle a na standardně dlouhou dovolenou by vám měl akorát postačit. Jelikož jej spotřebujete rychleji, než velký 50 ml flakon, minimalizujete tím čas, za který by se mohl znehodnotit. Naše cestovní parfémy jsme vyráběli právě za účelem dovolenkování a výletování.
Jak zajistit, aby vám toto léto parfém vydržel vonět na pokožce déle?
Zdá se vám, že bez ohledu na to, kolik toho na sebe „nasprejujete“, vůně z vás v létě jakoby rychle zmizí? Nemusí jít jen o zdání. Vůni parfému dokáže zničit i náš pot. No a jelikož letní teploty a vlhkost zvyšují přirozenou činnost potních žláz, může to mít za následek nižší intenzitu vůně.
Tuto přirozenou funkci organismu neovlivníte. Co se však ovlivnit dá, je správné skladování parfému a správné používání parfému. V kombinaci s pár dalšími „vychytávkami“ si na pokožce dokážete vykouzlit dlouhotrvající a intenzivnější vůni. Co tedy můžete udělat navíc, abyste vůni na pokožce udrželi déle?
1. Hydratujte pokožku
Suchá pokožka je opravdu špatným prostředím pro vůni. Je to způsobeno tím, že k uzamčení vůně na pokožce je potřebná její vlhkost. No a pokožka získá vlhkost jen poctivou hydratací.
Na hydratované pokožce tedy parfém vydrží déle. Slunce, sůl v moři i chlór v bazénu ji mohou vysušit, a proto je v létě potřeba dbát na zvýšenou hydrataci. Ideální bude použít neparfémované tělové mléko, aby se jeho vůně nepřebíjela s parfémem.
2. Parfém si vždy aplikujte na pulzní body
Pulsní body jsou nejteplejšími místy na těle, na kterých nejvíce „pulzuje krev“. Tělesné teplo pomáhá vůni intenzivněji šířit do okolí, a proto byste si měli parfém aplikovat právě na tyto body. Nacházejí se na zápěstích, krku, vnitřních loktech, za ušima, na hrudi mezi prsy a také na dolní čelisti.
Pokud si ale pokožku na místě pulzního bodu natřete například opalovacím krémem, vůni parfému překryje vůně opalovacího krému. V takových případech musíte být trošku originálnější. Parfém aplikujte na ty pulzní body, na kterých opalovací krém nemáte natřený – například v loketních jamkách, za ušima, v pupíku nebo za koleny.
3. Netřete si zápěstí o sebe
Tvrzení, že vůni více rozvinete třením zápěstí o sebe, je zřejmě jedním z největších mýtů parfumérského průmyslu. Pravdou je totiž přesný opak tohoto tvrzení: Tření vůni „zabíjí“ a zabraňuje jí rozvíjet se. Pokud jste si tedy parfém nastříkali na zápěstí, nikdy je o sebe netřete.
4. Vyzkoušejte vazelínu
Tento tip sice nemáme 100% ověřený, přesto jsme se rozhodli se o něj s vámi podělit: Parfém by měl vonět intenzivněji, pokud si na místo aplikace nejprve natřete špetku vazelíny (případně balzámu na rty bez vůně). Z našich „testování“ jsme neuměli posoudit, zdali to funguje, anebo se nám to jen zdá, ale tento jednoduchý trik určitě stojí za vyzkoušení.
5. Skladujte parfém správně
Správné skladování je základem k tomu, aby vaše vůně vydržela déle a zároveň se neznehodnotila. Výše jsme vám už sice popsali, jak o parfém pečovat, ale tyto zásady vám na závěr v krátkosti shrneme ještě jednou:
- Parfém nevystavujte přímému slunečnímu záření. Uchovávejte jej ve tmě.
- Po použití jej ihned zavřete.
- Nikdy parfém nepřelévejte do jiného flakonu.
- Stříkejte jej především na pulzní body.
- Nezapomeňte hydratovat pokožku. Jen na hydratované pokožce vydrží parfém vonět tak dlouho, jak má.