O parfémech

Rozdělení vůní – čím se vyznačuje pravý parfém?

V parfumérském odvětví se setkáváme s různými pojmenováními vůní – parfém, toaletní voda, kolínská atd. Každé z těchto pojmenování představuje jinou kategorii vůní. Tyto kategorie rozlišujeme na základě množství aromatických látek použitých ve vůni. Jak od tohoto množství závisí kvalita vůně?

Procentuální podíl esenciálních látek ve složení vůně je odpovědný za její intenzitu a trvanlivost. Jejich koncentrace v jednotlivých vůních může být od 1 do 40%. Podle toho rozlišujeme základní kategorie vůní: parfém, parfémovanou vodu, toaletní vodu, kolínskou a vodu po holení.

 

Parfém

Parfém obsahuje největší koncentraci aromatických látek, a to 15 – 30%. Má tedy nejvyšší intenzitu a zároveň vydrží na pokožce nejdéle – až 12 hodin. Ty nejkvalitnější parfémy světa někdy dosahují hodnoty až 40% vonných látek.

I když by se to mohlo zdát málo, vyšší koncentrace než 40% by už nemusela vonět příjemně a spíše by nositele parfému obtěžovala, než mu lahodila. Právě do kategorie parfémů patří i naše Parfény.

 

Parfémovaná voda – Eau de parfum (EDP)

Následně po parfému je nejkvalitnější parfémovaná voda. Mezinárodně ji označujeme zkratkou EDP – Eau de parfém. Obsahuje 8 – 15% vonných esencí. Je tedy o něco méně koncentrovaná než pravý parfém, ale na pokožce vydrží také dlouhých 8 hodin.

 

Toaletní voda – Eau de toilette (EDT)

Koncentraci 4 – 8% dosahuje toaletní voda, mezinárodně známá jako Eau de toilette (ETD). Jelikož na pokožce přetrvává v průměru 4 hodiny, je nutné používat ji víckrát do dne. Někteří lidé však mají tyto méně intenzivní vůně v oblibě a na denní nošení je upřednostňují před parfémy.

 

Kolínská voda – Eau de cologne (EDC)

3 – 5% voňavých složek obsahuje kolínská voda. Určená je pro muže. Ze všech typů vůní je nejméně koncentrovaná a protože neobsahuje základ vůně, po čase zcela zaniká. Esence jsou v ní nejčastěji míchané s alkoholem.

 

Voda po holení

Jen 3% aromatických složek obsahuje voda po holení. Je v ní přidán alkohol a jejím hlavním cílem je, aby se postarala o pokožku po holení. Proto nemusí vonět intenzivně, ani nemusí být dlouhotrvající. Pro muže s citlivou pokožkou je určen balzám po holení, který má hustší konzistenci a obvykle neobsahuje alkohol. Obsah esencí balzámu po holení, podobně jako u vody po holení, nepřekračuje 3%.

 

Od čeho ještě závisí intenzita vůně?

To, jak dlouho vůně vydrží na pokožce, má na svědomí i charakter vůně. Některé typy vůní totiž navzdory stejné koncentraci vydrží méně, než jiné. Například kořeněné vůně vydrží přirozeně déle, než citrusové vůně. Samozřejmě, největší zásluhu má na tom právě zmiňovaná koncentrace aromatických látek.

Když si tedy příště budete vybírat parfém, pořádně si přečtěte složení, abyste například v domnění parfému nekoupili toaletní vodu. Pokud chcete mít takovou jistotu i u nás, přečtěte si více o naší společnosti nebo si prohlédnete nabídku našich vůní a vyberte si takovou, která vám bude sedět nejvíce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *